Bluetooth

Doskonale każdemu znany bluetooth wbrew pozorom nie jest wynalazkiem współczesności, ale to dzieło z zamierzchłych czasów.

Stworzenie tego urządzenia wiąże się z rokiem 1994, kiedy to skandynawska firma zaczęła intensywne prace mające prowadzić do wprowadzenia bluetootha do obiegu.

Obecnie praktycznie każdy wie, co to takiego i do czego ma służyć. Niemniej jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę od czego wywodzi się ta charakterystyczna nazwa. W dosłownym tłumaczeniu bluetooth to nic innego jak siny czy też niebieski ząb. Dlaczego takie sformułowanie? Wywodzi się ono od władców normańskich oraz czasów średniowiecznych. Nazwa ta ma silny związek z Haraldem Sinozębym, który doprowadził w 970 roku do podporządkowania Norwegii.

Generalnie jego przydomek pochodził od tego, iż miał on rzekomo sinego zęba w przedniej części szczęki. Był to ząb częściowo wybity, już martwy. Podobnie jak król Harald jednoczył krainy oraz plemiona norweskie i duńskie, tak samo i inicjatorzy powstania bluetootha zdecydowali się połączyć w wypuszczanym przez nich na rynek urządzeniu rozmaite rodzaje technologii – od komputerów, przez drukarki, aparaty cyfrowe oraz telefonię komórkową. Na cześć Heralda nazwano więc ich wynalazek bluetooth.

napisane przez:

Related Posts