faraon

Wiek, jaki dziś osiąga człowiek to prawdziwy wyczyn w porównaniu z tym, jak krótko ludzie żyli wieku temu.

W okresie starożytnego Egiptu chociażby panie dożywały maksymalnie ponad dwudziestkę. Wynikało to przede wszystkim z faktu ciężkich porodów.

Wiele Egipcjanek właśnie przy rodzeniu dziecka ponosiło śmieć. Jeżeli natomiast chodzi o mężczyzn, to żyli oni jakieś czterdzieści lat. Za wiekowego człowieka ówczesnych czasów uznaje się natomiast faraona Pepi II. Prawdopodobnie zarządzał on starożytnym Egiptem przez ponad dziewięćdziesiąt cztery lata! Datuje się lata jego rządów od 2278 przed naszą erą do 2184 przed naszą erą.

Tak długo panującego władcy w historii nie było i to nie tylko w dawnych czasach, ale ogólnie, po dziś dzień. Nie wiadomo, czy ta historia jest faktem czy może to wyłącznie mit, jaki zrodził się stulecia temu. Wielu egiptologów nie ma przekonania co do tego, że to właśnie Pepi II był najdłużej panującym faraonem. Niektórzy nie biorą go w tych kalkulacjach pod uwagę, koncentrując się na drugim co do długości życia oraz okresu panowania monarsze – Usermaarte Ramzecie II Wielkim, który rządził przez blisko siedemdziesiąt lat.

Related Posts