Ziemniaki

Zgodnie z informacjami podanymi przez utrwalone źródła historyczne, ziemniaki sprowadzone zostały do naszego kontynentu przez Amerykanów.

Miało to miejsce prawdopodobnie w szesnastym stuleciu. Generalnie ten typ rośliny zyskał popularność w błyskawicznym tempie.

W Europie zdobył sławę tak szeroką, że w zasadzie w Wiedniu znano już ziemniaki w 1588 roku. Warto jednakże dodać, że ziemniaki poza tym, iż były hodowane w celach botanicznych oraz ogrodniczych a z czasem również spożywczych, służyły mniej więcej w tym samym okresie jako środek farmaceutyczny.

Roślina tu opisywana stanowiła medykament znajdujący się we wrocławskich punktach aptecznych. Do czego służyły ziemniaki? Otóż były one sprzedawane w celu robienia gorących okładów ziemniaczanych mających likwidować wrzody skórne. Do silnego rozpowszechnienia ziemniaków przyczynił się natomiast w dużym stopniu król Jan III Sobieski, który wysłał wór ziemniaków Marysieńce podczas odsieczy wiedeńskiej.

Ponadto królewski botanik i ogrodnik Wieńczarek zasadził bulwy ziemniaków w pałacowym ogrodzie w Wilanowie. Tym samym ziemniaki nabrały „królewskiej” roli, były uznawane za ważną roślinę, niemniej jednak jej uprawa nie należała do szczególnie opłacalnych z finansowego punktu widzenia. Wszystko za sprawą warunków klimatycznych, jakie wówczas panowały. Kiedy natomiast kończyły się wykopki ziemniaków, w całym naszym kraju organizowano święta ziemniaka. Były to specjalnie wydawane festyny, jakie były wyprawiane „na cześć” ziemniaka. Radowano się, biesiadowano, tańczono, śpiewano i jedzono opisywane warzywa w różnych postaciach.

Related Posts