Historyczne wystawy sztuki: Wystawa obligacji

obligacja

„Sala jednego eksponatu” – tak brzmiało nazwanie wystawy, która organizowana była w jednym z muzeów warszawskich.

Owe eksponaty w tenże sposób zatytułowane miłośnicy muzeów i historycy sztuki oraz specjaliści i badacze mogli obejrzeć w listopadzie minionego roku.

Ekspozycja znajdowała się w Muzeum Woli czyli oddziale Muzeum Warszawy.

To wystawa z cyklu noszącego wyżej wymieniony tytuł. Czego dotyczyły natomiast przedstawienia? Otóż za kilka symbolicznych złotych można było wejść na ekspozycję przedstawiającą obligacje na okaziciela Premiowej Pożyczki Odbudowy Kraju z 1945 roku. Takowe obligacje w Archiwum Naukowym Muzeum Warszawy są dwie. Obejrzenie emisji było równoznaczne z zapoznaniem się z historią po II wojnie światowej. Otóż tak zwana emisja „C” stanowiła pożyczkę państwową, jaka miała iść w całości na rekonstrukcję państwa po II wojnie światowej. Ogłosiło ją roku 1946 Ministerstwo Skarbu. Dokładnie miało to miejsce 16 lutego. Generalni obligacji wyżej wymienionych było łącznie w historii naszego kraju pięć serii. Chodzi o emisje „A”, „B”, „C”, „D” oraz „E”. Pierwsze cztery wynosiły dziesięć tysięcy sztuk, zaś ostatnia pięć tysięcy sztuk.

Celem takiego przedsięwzięcia była chęć otrzymania ogółem czterech i pół miliarda złotych. Ci, którzy obligacje tu charakteryzowane nabywali, mogli uzyskać pieniądze od Skarbu Państwa w zamian za nie do 1969 roku. Odbywało się to jednakże nie masowo, a na zasadach losowania. Dwa razy w roku organizowano losowania tego typu. Były to ściśle określone dwie konkretne daty a więc 15 kwietnia oraz 15 października. Takiego rodzaju inwestycja, bowiem niewątpliwie interes z obligacjami można było wówczas określić jako inwestycję, była wyjątkowo korzystna. Niewątpliwie z tego względu cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem a wylosowanie liczyło szerokie grono posiadaczy wspomnianych tu obligacji.

Wymieniona na wstępie niniejszego tekstu wystawa była więc poświęcona tego rodzaju obligacjom. Można było je oglądać od początku listopada do 30 listopada 2015 roku.

napisane przez:

Related Posts